Bir Kedi Efsanesi: Bakım

BAKIM & BESLENME

01 Ara., 2022

OKUMA 5 Dak.

Kedi sahipleri olarak hepimiz sevimli dostlarımızın bakımlı olma konusunda ne kadar titiz olduklarını biliriz ve bu nedenle çoğumuz kedilerin yıkanmasına gerek olmadığı izlenimine kapılırız. Görünüşe göre bu, kediler ve bakımları hakkında ortalıkta dolaşan birçok efsaneden biri. Öyleyse sevgili dostlarımızın gerçekten neye ihtiyacı olduğunu daha iyi anlamak için bu yanlış anlamaları çözelim.


KEDİMİ TARAMAM GEREKİR Mİ?

Evcil kediniz her günün en az yüzde 15’ini taranarak geçirir, bu nedenle kedinizin fırçalanmaya ihtiyacı olmadığını varsayabilirsiniz. Kedinizi fırçalamak, bir dizi faydaya ek olarak aslında sizin ve kediniz için harika bir bağ kurma fırsatı sağlar.

Kedinizi fırçalamak kiri, yağı ve ölü tüyleri gidermeye ve cildin genel durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Haftalık fırçalama ayrıca kan dolaşımını uyarır ve tüylerin düzenli olarak alınması dökülmeyi azaltabilir.

Uzun tüylü kediler – matlaşmayı önlemek ve kiri temizlemeye ve dökülmeyi yönetmeye yardımcı olmak için günlük fırçalama gereklidir.

Tüysüz kediler – fırçalamaya ihtiyaç duymazlar, ancak yağ birikimini yönetmeye yardımcı olmak için haftalık banyolara ihtiyaçları vardır. Banyo aralarında cilt hijyeninin korunmasına yardımcı olması için ıslak bez veya bebek bezi kullanabilirsiniz.


KEDİLER YIKANMAYA İHTİYAÇ DUYAR MI?

Kedi dostunuzun bakım alışkanlıkları göz önüne alındığında, neden gerçekten yıkanmaları gerekmediğini varsaydığınızı anlamak da kolaydır.

Kediniz yaşlıysa, obezse veya hareket etme sorunları varsa, vücudunu temiz tutmak için yardımınıza ihtiyacı olabilir. Kediniz özellikle kirlendiyse, banyodan fayda görebilir.

Kedinize banyo yaptırma konusunda tereddüt ediyorsanız, bunu nasıl başarılı bir şekilde yapabileceğinize dair bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

 • Hazırlık yapın. Banyo için banyo gibi sessiz ve güvenli bir yer seçin. Kedinizin küvetindeki suyun sığ olduğundan emin olun – kedinizin göğsünün altına kadar ulaşmalıdır. Yüzüne şampuan-sabun bulaştırmadığınızdan emin olun.
 • Banyodan önce fırçalayın. Kediniz fırçalanmaktan ve/veya yıkanmaktan rahatsızsa, küçük bir ara vererek ve hatta bir ödül vererek iki işi ayırmayı deneyin.
 • Durulayın! Kedinizi iyice duruladığınızdan emin olun.

KEDİLER GERÇEKTEN SUDAN KORKAR MI?

Bu efsane uzun süredir devam etse de, kedinizin musluktan akan veya damlayan suyla oynadığını görmüş olabilirsiniz. Ve ara sıra yüzmekten gerçekten zevk alan bazı kedi türleri vardır. Bu ırklar Maine Coon, Bengal ve Van kedisidir. Aslında bilim insanları, bazı kedilerin sudan hoşlanmamalarının, kuruması uzun zaman alan kürklerinin doğasıyla ilgili olduğunu düşünüyorlar. Islak kürk son derece rahatsızdır ve kuruması uzun zaman alır. Islak kürk ayrıca kuru kürkten daha ağırdır ve kedinizin daha az çevik olmasına, hareket halindeyken daha yavaş olmasına neden olur ve bu da onun tehdit altında hissettiğinde doğal koşma içgüdüsünü etkiler.

Kedinizi yıkamaya çalışırken, onu rahatlatmak için ikramlar ve sakin bir ses tonu kullanın.


KEDİM HANGİ BAKIMLARA İHTİYAÇ DUYAR?

Diş fırçalama. Bazı insanlar kedinizin dişlerini fırçalamanın aptalca olduğunu düşünebilir, ancak bu tamamen doğru olmayan başka bir efsanedir. Gerçek şu ki, insanlar gibi, düzenli diş fırçalama nefesi tazeler ve kedinizin ağız hastalığı riskini sınırlar. Ayrıca, kedinizin dişlerini fırçalamak için zaman ayırmanız, kedinizin ağzında ve diş etlerinde olağandışı veya farklı herhangi bir şey fark etmenize yardımcı olur.

Kulak bakımı. Kedinizin kulaklarını haftada bir kontrol edin ve kulak kiri, birikinti veya olağan dışı herhangi bir şey olup olmadığına bakın.

Pati ve tırnak bakımı. Kedinizin patilerini ve tırnaklarını yaralar açısından düzenli olarak inceleyin.

Göz bakımı. Kedinize hızlı bir göz kontrolü yapmak, kedinizin gözlerinde bulanıklık veya sulanma gibi bir durum olup olmadığını fark etmenize yardımcı olacaktır.

Kedinizi yıkamaktan veya kedinizi yalnız yıkamaktan rahatsızsanız, veteriner hekiminizle en iyi stratejiler hakkında konuşun veya profesyonel bir kuaförden yardım isteyin.

ÖNERİLER

 • Bir Kedi Efsanesi: Bakım

  Hepimiz kedilerin kendilerini bakımlı tutmakta ne kadar özenli olduğunu biliyoruz. Birçoğumuz yıkanmalarına gerek olmadığı izlenimine kapılmış olabiliriz.

  Detay İçin Tıklayın >>

 • Kedimi Nasıl Mutlu Ederim?

  Kediler için mutlu bir yaşam, öngörülebilir bir rutin ve güvenli ortamla tanımlanabilir. Bir kedinin evde mutlu olabilmesi için gerekenler…

  Detay İçin Tıklayın >>

 • Kedinizin Banyosu

  Kediler kendilerini yalayarak temizlenmek adına harika bir iş çıkarırlar, ancak nadir durumlarda da olsa onları yıkamanız gerekir. Kedinize nasıl banyo yaptıracağınızı öğrenmek için buraya tıklayın!

  Detay İçin Tıklayın >>