Köpeğiniz ile Egzersizler

DAVRANIŞ & SEYAHAT

15 Ara, 2022

OKUMA 5 dakika

Köpeğinizi fiziksel aktivitelerle güçlü ve formda tutmanın aslında ömrünü de uzatabileceğini biliyor muydunuz? Tıpkı insanlar gibi, köpeğiniz de düzenli egzersizden muazzam faydalar elde eder. Önemli hastalıklardan biri olan diyabet, köpekler arasında yükselişte ve diyabete bağlı obezite bazı kanserler, eklem yaralanmaları ve ardından osteoartrit (OA) gibi farklı hastalıklar için olası riskleri arttırdığı gibi birçok olumsuz sonuç için de etken olabiliyor.

Egzersiz aynı zamanda köpeğinizin ekstra enerjisini atmasına ve davranış sorunlarına yol açabilecek can sıkıntısını azaltmasına yardımcı olarak onun zihinsel sağlığına da fayda sağlar.

Köpek dostlarımızın egzersiz yapmasına ve aktif kalmasına yardımcı olmanın birçok yolu vardır – bunlardan bazıları sizi de şaşırtabilir!


KÖPEĞİMİN NE KADAR EGZERSİZE İHTİYACI VAR?

Egzersiz söz konusu olduğunda, köpekler için herkese uyan tek bir formül yoktur – egzersiz türü ve fiziksel aktivite miktarı köpekten köpeğe değişir ve yaşa, sağlığa ve cinse bağlıdır. Kılavuz niteliğindeki genel yaklaşım, dayanıklılık oluşturmak için herhangi bir egzersizin süresini ve yoğunluğunu kademeli olarak artırmaktır. Köpeğinize serin kalması için yeterli su ve gölge sağlamanız da çok önemlidir. Veteriner hekiminiz, köpeğiniz için neyin uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir ancak, göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç detay var.

  • Yavru Köpekler: Genç köpeğinizin çok fazla enerjisi olsa da, herhangi bir aktivite birden fazla kısa aktiviteden oluşmalıdır. Yavru köpeğinizin günde birkaç kez “enerji patlaması” yaşadığını ve evin veya bahçenin etrafında çılgınca koştuğunu ve ardından nefes nefese bir yığın haline geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Yavrular sürekli büyüdüğü için, yorucu aktivite kemiklerinde ve eklemlerinde travmaya neden olabilir. Bu özellikle büyük cins yavrular için geçerlidir. Bu nedenle gün boyunca birkaç kısa yürüyüş veya oyun seansı onlar için daha güvenli bir seçimdir. Bu aktiviteler sonrasında küçük şekerlemeler için de bolca zaman bulacaklardır.
  • Farklı Cinsler: Köpeğinizin cinsi, aslında ihtiyaç duyduğu fiziksel aktivite düzeyini etkiler. Border Collie ve Belçika Malinois gibi bazı ırklar daha yüksek enerjilidir ve çok daha fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Bulldog veya Basset Hound gibi diğer ırklar daha düşük enerjilidir. Benzer şekilde, Çin Pugları veya Shih Tzus gibi kısa burunlu köpekler (brakisefalik), diğer köpeklere kıyasla daha düşük yoğunlukta koşullandırma gerektirir ve ısı ve açık havada oyun için daha düşük bir toleransa sahiptir.
  • Sağlık Durumları: Köpeğinizin sağlığı da bir egzersiz rutini planlarken göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür. Köpeğinizin kalça displazisi, kalp veya solunum sorunları gibi tıbbi bir durumu varsa, hangi tür egzersiz rutinlerinin rahatsızlık veya nefes alma zorluğuna neden olmadan sağlıklı kalmasına yardımcı olacağı konusunda veterinerinizle konuşmalısınız. Ayrıca aşırı kilolu ve obez köpekler eklem yaralanmalarına daha yatkındır ve ayrıca iyileşmeleri daha zordur. Aktivitelerinin bu konuları da hesaba katacak şekilde planlanması gerekebilir.
  • Yaşlı Köpekler: Yaşlı köpeğiniz bir zamanlar olduğu kadar hızlı veya uzağa koşamayabilir, ancak egzersiz yine de önemlidir. İleri yaşlardaki köpeğiniz için hangi aktivitelerin doğru olduğu konusunda veteriner hekiminizle konuşun.

KÖPEĞİNİZE EGZERSİZ YAPTIRMANIN İPUÇLARI

Yaşadığınız bölgede kısa bir yürüyüşe çıkmak, bir egzersiz sürecine başlamak için harika bir yoldur, ancak daha az aktif köpekler bile arada bir biraz hareketliliği takdir edecektir. Köpeğinizle oynamanın ve aynı zamanda ona iyi bir egzersiz yaptırmanın birçok yolu vardır:

DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Köpekler dışarıda olmayı ve keşfetmeyi severler. Köpeğinizi bir maceraya götürün veya bölgenizde yeni parklar ve yollar bulun. Çevre ve park kurallarına uymayı, diğer yürüyüşçülere dikkat etmeyi ve kendinizi veya köpeğinizi kenelere ve pirelere karşı korumayı unutmayın.

YÜZME

Bazı köpekler yüzmeyi sever ve bu köpekler için yüzme, düşük etkili egzersiz sağlar. Can yeleği, köpeğinizin suda daha da uzun süre güvenle kalmasına yardımcı olabilir. Ancak, tüm köpeklerin suda rahat olmadığını unutmamak önemlidir ve asla köpeğinizin suyu sevdiğini veya yüzmeyi bildiğini düşünmemelisiniz. Yavaş yavaş yüzmeye başlayın. Köpeğiniz suya girmiyorsa, itmeyin, zorlamayın ve endişelenmeyin. Ona biraz zaman tanımanız gerekebilir.

ATIP GETİRMEK

Bazı köpekler adeta fırlatılan eşyaları getirmek için doğmuş gibi davranır ve bütün gün git-getir oynayabilir. Bazı köpeklerse bir topun peşinden gitmek ve onu size geri getirmekle hiç ilgilenmezler. Köpeğiniz getirmeyi seven biriyse, toplar, frizbiler veya diğer değerli oyuncaklar arasında geçiş yaparak daha da ilginç hale getirebilirsiniz. Bir topu yokuş yukarı veya suya atabilirsiniz (sadece köpeğiniz suyu seviyorsa ve elbette yüzmeyi biliyorsa!).

İTAAT EĞİTİMİ

Bu sizi şaşırtabilir, ancak itaat çalışması aslında köpeğiniz için egzersizdir. Hatırlama, alma ve temel komutları pekiştirme alıştırması, egzersizin yanı sıra zihinsel uyarım da sunar. Köpeğiniz yeni numaralar öğrenmeyi seviyorsa, onun için egzersiz ve antrenmanın nihai birleşimi olacaktır.

KÖPEĞİNİZİN EGZERSİZ PROGRAMINI AJANDANIZIN BİR PARÇASI YAPIN

Köpeğinizin düzenli egzersiz yapması çok önemlidir. Her gün köpeğinizle çeşitli aktiviteler yapmak için biraz zaman ayırmak ikinize de fayda ve ekstra bağlanma fırsatları sağlayacaktır. Köpekler için istikrarlı, aşamalı koşullandırma en iyi yaklaşımdır ve veteriner hekiminizin, köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarına uyan uygun egzersiz programlarını seçmenize yardımcı olmada önemli bir rol oynayabileceğini unutmayın.


ÖNERİLER